Haber

Esad’dan Erdoğan’la görüşme açıklaması

Suriye Devlet Lideri Beşar Esad, Syk News Arabia’ya verdiği özel röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olası bir görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Esad, “Görüşme Erdoğan’ın şartları altında gerçekleşemez” dedi.

Türkiye ile Suriye arasında 11 yıl aradan sonra başlayan yeni “normalleşme” sürecinde ilk üst düzey görüşme 28 Aralık’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da Milli Savunma Bakanları düzeyinde gerçekleşti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve dönemin MİT Başkanı olan yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Moskova’da Rus ve Suriyeli mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

Türkiye, Suriye ve Rusya’nın dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısı Mayıs ayında Moskova’da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, terörle mücadele, siyasi süreç, Suriye’deki istikrar dahil olmak üzere insani konuların görüşülmesi için görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor” denildi. sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşü.”

Söz konusu görüşmelerin ardından Suriye ile Türkiye arasındaki bağları normalleştirme adımları kapsamında Esad ile Erdoğan’ın görüşmeye gelebileceği belirtildi.

Reuters,DW/BO,EC

kozanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu