Haber

Cezayir’de yılbaşından bu yana 44 kişi karbon monoksit zehirlenmesinden öldü

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı, karbon monoksit zehirlenmesi nedeniyle yıl başından bu yana 44 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı Basın ve İstatistik Birimi Başkanı Albay Faruk Aşur, “sessiz katil” olarak anılan karbon monoksit gazından zehirlenme vakasına ilişkin Cezayir devlet radyosunda açıklama yaptı.

Son 24 saatte ülkenin çeşitli kentlerinde 5 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybettiğini belirten Asur, ülkede ocak ayının başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 44’e çıktığını vurguladı.

Sivil Savunma’nın tüm çabalarına ve bilinçlendirme kampanyalarına rağmen bu sayının son 3 yılın üzerinde olduğunu değerlendiren Asur, bu dönemde zehirlenen 455 kişinin de tedavi altına alındığını kaydetti.

Albay Asur, ülke genelinde yaşanan bu “dramın” sona ermesini dileyerek, Cezayir halkını doğalgaz kullanımı konusunda daha bilinçli davranmaya davet etti.

Cezayir hükümeti, doğalgaz sobalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin artması nedeniyle dün her meskene ücretsiz alarm sistemi kurulmasına karar verdi.

haberaltindag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu